Kalıcı Makyaj

Kalıcı Makyaj?

Kalıcı makyaj tekniklerinin bilinmesi ve kafalardaki soru işaretlerinin azalması ile beraber kadınlar daha fazla ilgi gösteriyor. Makyaj, kadınlar için en önemli kozlar arasında yer alıyor. Kendi yüz stillerine ve vücut özelliklerine göre doğru makyaj yapmayı başaran kadınlar sosyal hayatta kendilerini özgüvenli hissediyor. Kadınlarının güzelliklerinin ön plana çıkması ve dikkat çekici bir havaya kavuşmaları makyaj ile daha kolay hale geliyor.

Kalıcı makyaj uygulamasının ortaya çıkması ile makyaj tekniklerinin kadınlarda doğurduğu pozitif etki gündelik olmaktan çıkıyor. Toplum içerisinde bulundukları her bir saniye makyajlı olmak gerektiğine inanan kadınlar, bunu başarmak için çaba sarf ediyor. Ancak makyajı hem doğru yapmak hem de gün boyu aynı tazelikle korumak çoğu zaman mümkün olmuyor. Özellikle dış unsurlar ve gün içi hareketlilik makyajın etkisinin geçmesine sebep oluyor. Kalıcı makyajın avantajları tam da burada başlıyor. Kalıcı makyaj yaptıran kadınlar güzelliklerinin ve makyajlarının verdiği huzuru uzun süreli hissediyor.

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj, kadınların kaş, dudak ve göz bölgesindeki derilerin altına özel boyaların enjekte edilmesiyle yapılan ve tekniğine göre uygulandığı bölgede 3 yıla kadar kalan işlemlerin genel ismidir.  Kadınlar her zaman istedikleri kıvamda bir makyajı kendi başlarına yapamazlar. Makyajda istenilen tonun yakalanması kadar bunun korunması da önemlidir. Düğünde terlemek, havuza girmek, spor yapmak, gün içinde koşuşturmak ya da yağmura yakalanmak gibi hava şartları makyajın akmasına neden olur. Bu nedenle kadınlar bulundukları ortamda hareketlilikten çekinebilir ve kendilerini geri plana iter. Gün içinde sürekli makyaj korkusu yaşar ve lavaboya gitmek zorunda kalırlar.

Kalıcı makyaj aynı zamanda kadınların oldukça hoşuna giden bir rengin ya da şeklin uzun süreli durmasını da sağlar. Eyeliner, dipliner ya da bir kaş stilini beğenen kadınlar her zaman aynısını yakalayamazlar. Olumlu tepkiler aldıkları far, çizim ya da boyanın daimi olmasını ancak makyajı kalıcı şekilde yaptırmaları ile mümkün olur. Yine kişinin kaş ya da kirpik bölgesinde doğuştan gelen bir eksiklik ya da bozukluk olabilir. Bunun günlük makyajlar ile tolere edilmesi oldukça zordur. Kalıcı makyaj eğitimi almış uzmanlar; kadınları her aynaya geçtiklerinde bunlarla yüz yüze gelmekten kurtarır.

Kalıcı Makyajın Tarihçesi Nedir?

Bazı kadınlar tarafından yeni bir teknik olarak görülse de, kalıcı şekilde yapılan makyajların tarihi insanlık tarihine denk gelmektedir. Yeni olan kalıcı makyajın yapımında kullanılan tekniklerdir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan tarihi kazılarda doğada var olan bazı renkli madenlerin deri bölgesine sürülmesi ile uzun süreli makyaj yapıldığı görülmüştür. Kalıcı makyaj yapımının eski tarihlere uzandığının bir göstergesi de dövme uygulamalarının çok eski yıllara uzanmasıdır. Her geçen yıl modern ve pratik cihazlar ile daha doğal kalıcı makyaj boyası üretilmektedir.

Kalıcı makyaj yapımında birçok uzmanın kullandığı cihazlar 1980 yılında hayatımıza girmiştir. Samuel O’Relly imzası bulunan cihazlar, makyaj alanında bir çığır açmıştır. Bu yıldan itibaren dövme ve makyaj uygulamaları sürekli gelişmiştir. Günümüzde dünyanın birçok bölgesinde işin ehli olan ve eğitimini almış uzmanlar harikalar yaratmaktadır. Kalıcı makyaj göz, kaş, dudak ve yüz çehresine uygulanmaktadır.

Kalıcı Makyaj Dudak Kontürü Nasıl Yapılır?

Dikkat çekmeyen ya da doğallığını kaybetmiş bir dudak, kadınların tüm enerjisini alır. Saçlar, kaşlar ya da kirpikler ne kadar mükemmel olursa olsun dudakların onlara uyum sağlamaması tüm büyüyü bozar. Kadınlar kendi bilgileri ve zevkleri doğrultusunda dudak makyajını yapabilirler. Ancak dudak yapısının farkında olmayan ve makyaj konusunda kendisine güvenmeyen kadınlar etkisiz bir dudak ortaya çıkarırlar. Kalıcı makyaj ile kadınlar dudaklarındaki etkileyiciliği yıllarca kullanırlar.

Mat bir görüntüsü olan, yüze göre oldukça ince ya da küçük görünen dudaklar, kadınlarının zamanlarının makyaja ayrılmasını gerektirir. Çünkü bu özellikteki dudakların kendisini göstermesi için hassas olunmalı ve nüanslara dikkat edilmelidir. Kadınlar bu konuda başarılı olsalar bile bu başarının her zaman yakalanacağı söylenemez. Kalıcı makyaj yaptıran kadınlar ise dudaklarının verdiği mutluluğu her daim hissederler. Hem de ruju tazeleme derdi de çekmezler.

Dudak kontürü yapılırken steril iğneler kullanılır ve dudak derisinin altına kalıcı makyaj boyası enjekte edilir. Kadının yüz bölgesi dikkate alınarak dudakların büyüklüğü ve rengi belirlenir. Dövmeye oldukça benzeyen bu yöntem, ortalama olarak 90 dakikada gerçekleşir.  Dudak kontürü yaptıran kadınlar gönül rahatlığı ile 3 yıla kadar dudaklarının tadını çıkarır. Kalıcı makyaj için kadınlar arzu ettikleri renkleri tercih edebilir. Kalıcı dudak kontürü, ruj kullanılmasına engel değildir. Kadınlar farklı renklerde ya da tonlarda rujları kullanabilirler.

Kalıcı Makyaj Kaş Kontürü Nasıl Yapılır?

Kaşlar, kadınların güzellik unsurlarından birisidir. Göz bölgesinin ön plana çıkarılması ve yüzün etkileyici bir şekle bürünmesinde kaşların payı büyüktür. Kaşlar için her gün onlarca dakika zaman ayrılmaktadır. Ancak buna rağmen istenen sonuç her zaman alınmamaktadır. Güzel yapılan makyajlar ise çoğu zaman günün sonu gelmeden silinmekte ya da bozulmaktadır. Özellikle kaşları ince, şekilsiz, birbirine eş olmayan kaşları olan kadınların moralleri alt üst olmaktadır. Kaşlardaki şekil bozuklukları bazen doğuştan gelmektedir. Bazen de makyaj malzemelerinin ya da çeşitli hastalıkların etkisi ile kaşlar dökülmektedir. Kalıcı makyaj uygulamaları ile kadınlar aynalara gülümseyerek bakacakları kaşlara sahip olmaktadır.

Kalıcı makyaj kaş kontürü iki ayrı teknikle yapılmaktadır. Mikroblading ve mikropigmentasyon teknikleri ile yapılan kaş çizimleri doğallığa en yakın kaşlar için idealdir.

Mikroblading Kaş Kontürü: Mikroblading yöntemi, makyaj alanında trendlerden birisidir. Kıl tekniği ve pudralama tekniği mikroblading yönteminin alt teknikleridir. Özellikte kıl tekniği dünya genelinde en fazla kullanılan makyaj uygulamalarındandır. Kaş bölgesindeki deriye kaşlara benzeyen kıllar çizilir ve kadının kendi kaşları ile bütünlük oluşturulur. Kalıcı makyaj için kaşlarda pudralama da tercih edilebilir. Burada ise mevcut kaşların en ideal boyalarla canlandırılması ve boşlukların doldurulması amaçlanır. Mikroblading tekniğinde kesinlikle cihaz kullanılmaz ve el becerisine dayanır. Bu nedenle seçilen güzellik uzmanının yeteneği oldukça önemlidir. Ortalama bir saat içerisinde tamamlanan kalıcı makyaj kaş seansı sonunda kaşlarınızın güzelliğine inanamayacaksınız ve bir yıl boyunca bu kaşların rahatlığını yaşayacaksınız.

Mikropigmentasyon Kaş Kontürü:  Mikroblading yönteminin yeterli olmadığı durumlarda başarılı sonuçlar veren bir tekniktir. Kaşların iyice bozulduğu durumlarda doğala en yakın kaş modellerinin oluşmasını sağlar. Kalıcı makyaj cihazı kullanılarak kaş derisinin altına boyalar ile tasarım yapılır. Bu işlemde her kadına özel mikro iğneler kullanılır. Mikropigmentasyon kaş kontürünün alt teknikleri kıl, dolu ve pudralamadır. Bir buçuk yıla kadar kalıcılık elde edilen bu yöntemde, kalıcı makyaj boyası derinin birkaç milim altına enjekte edilir ve dövmeden asıl ayrıldığı nokta budur.

Kalıcı Makyaj Eyeliner İşlemleri Nasıl Yapılır?

Eyeliner, kadınların dış dünyada algılanışını doğrudan değiştiren bir makyaj uygulamasıdır. Eyeliner çekilme şekline göre kadınlar seksi, gergin, geleneksel, modern, dinamik ya da durağan bir yüz ifadesine kavuşurlar. Bu nedenle eyeliner konusunda tecrübeli olan kadınlar istedikleri görünümü daha kolay elde ederler. Düzgün bir şekilde çizilmiş, karşıdan bakıldığında eş bir şekilde görünen ve göz yapısına uygun eyeliner, kadınların girdikleri ortamda hemen fark edilmesini sağlar. Kalıcı makyaj eyeliner çiziminde de geçerlidir.

Kalıcı eyeliner yaptıran kadınlar kendilerini mutlu eden eyeliner ile uyanırlar ve eyeliner makyajına zaman harcamaktan kurtulurlar. Kalıcı eyeliner yapılmadan önce kadınlarının isteklerini dikkate alan güzellik uzmanları örnek tasarım yaparlar. Kadınların karar kıldığı tasarım örnek olarak çizilir. Göz bölgesine sürülen anestezi kreminden sonra doğal boyaların kalıcı makyaj cihazı ile enjekte edilmesi ile örnek tasarım kalıcı hale getirilir. Tasarımın şekline ve büyüklüğüne göre kalıcı eyeliner senası 1 saat sürebilir. Seans sonuçta kalıcı makyaj tamamlanır. Kalıcı eyeliner tasarımları 1 yıl kadar durur. Kadınların bakımına göre bu süre kısalabilir ve kısmi solmalarda kısa seanslar ile rötuş yapılabilir.

Kalıcı Makyaj Dipliner İşlemleri Nasıl Yapılır?

Eyelinera oranlar çok daha ince çizimler yapılmasına imkân veren dipliner da yüze mana kazandırılmasında etkilidir. Dipliner ve eyeliner temel olarak aynı amaca hizmet ederler. Dipliner ince ve kuyruklu çizimler için daha pratiktir. Kirpik hattı olarak isimlendirilen Özellikle makyaja yeni başlayan kadınların dipliner tercih ettiği bilinmektedir. Dipliner makyajı da maharet isteyen bir işlemdir. Sürekli şekilde aynı şeklin tutturulması ve gün içinde korunması olanaksızdır. Kalıcı makyaj dipliner uygulamaları, beğenilen tasarımların kalıcı hale getirilmesine hizmet eder.

Kirpik hattı şeklinde ifade edilen bölgeye uygulanır. Göz kapağının en dibi olarak görülen bu bölgede ince dipliner çizgileri oluşturulur. Kalıcı dipliner uygulaması ile kalıcı eyeliner uygulaması benzerdir. Örnek tasarım, lokal anestezi kremi ve kalıcı makyaj cihazı aynı şekilde kullanılır. Uygulamanın süresi en az yarım saat, en fazla bir saattir. Seans sonunda, bir yıl boyunca, dipliner çizilmiş bir şekilde uyanacak ve ekstra vakit harcamadan makyajlı bir görünüm kazanacaksınız.

Kalıcı Makyaj İle Dövme Arasındaki Fark Nedir?

Dövme yaptıranların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Dövme seanslarında duyulan acı ve sonradan silmenin zorluğu bazı kişileri dövmeden uzaklaştırıyor. Buradan hareketler kalıcı makyaj ile dövmeyi benzer gören kadınlar ise makyajlarını kalıcı hale getirmekten çekiniyor. Dövmede boyalar hipodermisin oldukça altına enjekte edilir. Makyaj uygulamasında ise tekniğine göre 3 milim ile 5 milim arasındaki bir derinlik yeterlidir. Dövmenin ömür boyu kalıcı olmasının sebeplerinden birisi budur.

Dövme amacıyla kullanılan mürekkep daha sulu bir yapıdadır. Dövme makinesinin verdiği acı kalıcı makyaj cihazı ile kıyaslandığında daha fazladır. Silme aşamasında ise dövme yaptıranlar bazen tahammül edilemez acılar çeker. Kalıcı makyaj işlemleri kadınlarda enfeksiyon riski oluşturmaz. Oysa dövmede enfeksiyon oluşma ya da çeşitli alerjik reaksiyonlar yaşama tehlikesi fazladır. Dövme seanslarına göre, makyaj seansları da kısadır ve kadınlar normal hayatlarına çok daha çabuk adapte olur.

Kalıcı Makyaj Silme Nasıldır?

Her ne kadar beğenilerek yapılmış ise de bazı makyaj tasarımları kadınların hoşuna gitmeyebilir. Ya da uzun süre kullanılması nedeniyle kadınlar makyajdan sıkılabilir. Bu durumda makyajın silinmesi gerekir. Öncelikle kalıcı makyaj uygulamasından hemen sonra silmeye ihtiyaç duymamak için güzellik uzmanı iyi seçilmelidir. Çünkü makyaj kalitesi ne kadar yüksekse silme talebi o derece az olacaktır.

Makyajın silinme aşamasında boyalı bölgeye özel ilaç enjekte edilir ve daha önce uygulanan boyanın deri dışına çıkması sağlanır. Bir haftalık süreç sonunda makyajlı bölgede ölü zar tabakası oluşur ve kabuklaşan bu yapı dökülür. Kalıcı makyaj silme böylelikle tamamlanır. Makyajın silinmesi için kullanılan ilacın vücuda zararı yoktur. Saç, kirpik ya da kaşların dökülmesine ya da yıpranmasına sebep olmaz.

Kalıcı Makyaj Yaptıranlar Ağrı Çeker Mi?

Kalıcı makyaj, kadınlara acı vermeden en iyi sonucun elde edilmesine yöneliktir. Elbette mikro iğnelerin vücuda temas etmesi ile bir acı hissi oluşacaktır. Ancak bu his kadınlar için dayanılmaz ya da yıpratıcı bir acı vermez. Özellikle son yıllarda geliştirilen özel kalıcı makyaj cihazı cilde temas halinde duyulan acıyı minimum seviyeye indirmiştir. Bunun yanında makyaj öncesi kullanılan özel anestezi sıvıları ya da kremleri deri duyarlılığı azaltmaktadır. Kalıcı makyaj yaptıran bazı kadınlarda kaşınma, kızarma ya da yanma gibi yan etkiler görülmektedir. Bu etkilerin geçici olduğu ve en geç iki hafta içerisinde tüm problemlerin son bulacağı unutulmamalıdır.

Kalıcı Makyaj Boyası Doğal Mıdır?

Makyaj yaptıran kişilerin çekincelerinden birisi de kullanılan boyaların içeriğidir. Tercih edilen güzellik merkezinin kullandığı boyalar sorulmalıdır. Genellikle doğal içerikli, bitki köklerinden yapılan makyaj boyaları kullanılmaktadır.  Kalıcı makyaj boyası birçok testten geçmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş boyalar cilde zarar vermeyecektir. Qlua Kalıcı Makyaj merkezimizde dünyaca ünlü Phibrows markasının ürünleri tercih edilmektedir.

Kalıcı Makyaj Zararları Nelerdir?

Hiçbir kadın güzel görünmek için kendi sağlığını tehlikeye atmak istemez. Bu nedenle kadınların akıllarındaki soru işaretlerinden birisi de kalıcı makyajın vücuda bir zararının olup olmadığıdır. Kalıcı makyaj işlemlerinin kadınlara zararının olmaması için öncelikle steril iğneler kullanılır ve bunlar tek seferliktir. Her kadın için tek iğne kullanılır ve atılır. Kullanılan boyalar bitki özlerinden yapıldığı için vücutta alerjik bir sorun ortaya çıkarmaz. Özellikle işlemden sonra nemlendirme ve temizlik konularına dikkat edildiğinde hiçbir sağlık sorunu oluşturmaz. Tabi kalıcı makyajın zarar vermemesi, işlemi yapan güzellik uzmanının kalıcı makyaj eğitimi almış olması ve bu alandaki deneyimi ile orantılıdır. İşinde ehil olmayan bir kişi tarafından yapılan kalıcı makyaj; silme ve yeniden yapılma gibi işlemler isteyeceğinden zarar verebilir. O nedenle seçeceğiniz güzellik uzmanına dikkat etmelisiniz.

Kalıcı Makyaj Ne Zaman Çıkar?

Kalıcı makyajın vücutta kalma süresi için sabit bir süre vermek yanlıştır. Uygulanan teknik, bölge ve kadının makyaj sonrası kendisine dikkat etmesi gibi sebepler süreleri doğrudan etkilemektedir. Genel bir süre vermek gerekirse;  dudak kontürü 3 yıl, eyeliner ve dipliner 1 yıl, mikroblading kaş kontürü 1 yıl ve mikropigmentasyon kaş kontürü 1,5 yıl kadar kalmaktadır. Kalıcı makyaj süreleri kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazı kadınlar belirtilen süreler daha uzun sürerken, bazı kadınlarda çok kısa sürelerde çıkmaktadır. Bazen ise makyaj bölgesinde lokal bozulmalar meydana gelmektedir. Kalıcı makyaj silme işlemi olmaksızın kalıcı kalıcı makyajın ne kadar süre vücutta kalacağı aşağıdaki unsurlara bağlıdır:

  • Boyanın koyuluk değeri
  • Kadının cilt özellikleri
  • Şekil bozukluğunun derecesi
  • Cildin pürüzlük durumu
  • Kullanılan teknik
  • Kadının işlem sonrası bakımı
  • Güneşe maruz kalma süresi
  • Kullanılan diğer makyaj malzemeleri
  • Hastalıklar ya da cilt problemleri

Kalıcı Makyaj Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kalıcı makyaj fiyatları güzellik merkezine ve güzellik uzmanına göre değişmektedir. Kadınlar sürekli bir güzelliğe sahip olmak ister. Bununla beraber maliyeti de düşünmek zorundadırlar. Ancak sadece para endeksli düşünerek kaliteden ödün vermek yanlıştır. Güzellik uzmanının deneyimi, yaratıcılığı, uzman tarafından kullanılan ürünlerin doğallığı fiyatları doğrudan etkilemektedir. Kalıcı makyaj fiyatları 2019 yılında her kadının yapabileceği bir düzeydedir. Ortalama düzeydeki bu fiyatlardan çok daha düşük görünen rakamlardan kaçınmak gerekir. Çünkü kötü yapılan makyaj daha fazla moral bozukluğu ile sonuçlanır. Hem de silme işlemlerine ihtiyaç duyulduğunda ekstra zaman ve para kaybına da sebep olur. Kalıcı makyaj uygulamaları için fiyatı önemsemek ancak tek kriter olarak görmemek gerekir.

Kalıcı Makyajı Kimler Yapabilir?

Ülkemizde her alanda olduğu gibi makyaj alanında da birçok eğitimsiz ve deneyimsiz uzman görev almaktadır. Geçici makyaj uygulamalarında dahi deneyim ve eğitim önemli iken kalıcı makyajın yapımında çok daha hayati bir önem taşımaktadır. Çünkü yapılan işlemler günlük değildir ve silmek çok büyük bir külfettir. Kalıcı makyaj için bu işin eğitimini almış ve steril bir güzellik merkezinde çalışan uzmanlar seçilmelidir. Alanında uzun yıllar çalışmış, yeterli deneyime sahip olmuş, yaratıcı bir kişiliğe sahip, simetri sorunu olmayan uzmanlar en güzel sonucu verecektir.

Güzellik uzmanının hem estetiğe hem de sağlığa önem vermesi gerekir. Steril iğneleri tek sefer kullanmalıdır. Ayrıca yetenekli olmalıdır. Seansı ideal sürelerde tamamlamalı ve seans esnasında en azı acı verecek hafiflikte çalışmalıdır. Kadınların sağlığını düşünmeli ve doğal boyaları tercih etmelidir. Kalıcı makyaj eğitimi almış uzmanlar genellikle bu özelliklere sahiptir ve alınan hizmet sonucu yüzler gülecektir.

Bakırköy Kalıcı Makyaj Salonları Nerededir?

Ülkemizdeki güzellik merkezlerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Elbette rekabetin olması müşteriler için olumlu bir gelişmedir ve daha fazla seçeneğe sahip olmaları sevindiricidir. Ancak kaliteli bir hizmet almak isteyenler deneyim ve eğitimi kriter olarak görmektedir. Kalıcı makyaj Bakırköy firması olan Qlua Kalıcı Makyaj Salonu, Phibrows eğitimli güzellik uzmanları ile çalışmaktadır. Yine tescilli ve onaylı doğal Phibrows ürünleri kullanılmaktadır. Müşterileri ile olumlu ilişkiler kuran Qlua, onların isteklerini merkeze alarak inanılmaz tasarımlar oluşturmaktadır. Müşterilerinin devamlı tercihi haline gelmesiyle büyük bir Qlua ailesi meydana gelmiştir. Bakırköy  makyaj taleplerinizde yanılmamak için mutlaka Qlua Bakırköy ile iletişime geçmelisiniz.

Funda Çetin Phibrows Artist Sertifikasına Sahiptir